fbpx

Slider Nedir?

Slider, web sayfanızda yer alan slayt ve akıcı görseller olarak kullanılmaktadır. Internet sitelerinin içeriklerine göre, kullanılan Slider farklılık göstermekte. Slider’ın kullanım amacı kısaca şöyledir: web sitesinin önde göstermek istediği ya da siteyi ziyaret eden insanların ilgisini çekebilecek içeriklerin görsellerini göstermektir. Slider’lar, bir web sitesinin içeriği, türü fark etmeden her yerde kullanılabilir. Fakat genel olarak bakıldığında Slider’in kullanımında çok fazla tercih edilen siteler şunlardır: Haber siteleri, ticari internet siteleri ve iş yerlerinin web siteleridir.

Slider’ın Web Siteleri İçin Önemi

Slider’in web sayfaları için önemi oldukça büyüktür. Çünkü siteyi ziyaret eden kullanıcıları hızlı bir şekilde etkisi altına alırsa web siteleri için o kadar iyi olacaktır. Web sayfasını ziyaret eden kullanıcıların ilgisini ve odağını hangi yönde ve ne kadar kısa zamanda yoğunlaştırırsa bu da web siteleri için avantaj olur. Slider’ların hedefi ziyaretçilerin ilgisini en kısa sürede çekmektir bunun içinde bu tür içeriklere yer verilmektedir. Slider’lar web sayfalarında ya slayt şeklinde ya da sayfanızı ziyaret eden kişiler tarafından geçiş yaparak kullanabileceği şekilde yerleştirilebilmekte. Bir de Slider’lara eklenilen görsellere ve diğer eklenen içeriklere web sitesi içerisinde diğer bir sayfanın uzantısını ekleyerek siteyi kullanan kullanıcının Slider’a tıklayarak diğer bir sayfaya kolayca geçiş yapmasını sağlar.

Kullanıcılar Tarafından Slider’ın Durumu

Slider site için ne kadar büyük önem taşısa da bazı durumları da peşinden getiriyor. Mesela Slider’lara önemsiz ve farklı reklamların eklenmesi gibi, bu durumlarda kullanıcıyı sıkabiliyor. Genelde web sayfasına giren kullanıcılar ilk önce Slider’a tıklamayı tercih ediyorlar diğer şeyleri pek önemli görmüyorlar. Bu yüzden sitelede genelde ilk önce Slider’a en önemli, ilgi çekici içeriklerini yerleştiriyorlar. Kullanıcıların problemlerinden bir diğeri ise Slider’ların mobil cihazlarda doğru düzgün çalışamıyor ya da işlevini doğru yerine getiremeyebiliyor. Kullanıcılar için problemlerden bir diğeri de bazı web siteleri Slider kullanmayı biraz abartıyorlar ve asıl içeriklerini arka plana atıyorlar.

Slider’ları bir web sitesinde görüp geçtiğimiz bazen de kullandığımız basit içerikler olarak bakılması pek doğru değildir. Web Siteleri için Slider’lar önemli bir yere sahiptir mesela bir site için iç tasarım ve ilgiyi üzerine çekme konusunda oldukça önemlidir. Bu durumlardan dolayı, Slider site tasarımcılarına yeni bir iş getirmiş oluyor.

Slider Nasıl Yapılır?

Slider oluşturabilmek için çeşitli programlama dilleri ve işaretleme dillerinden yardım almanız gerekir. Slider’ı yaparken PHP, JS, CSS ve jQuery gibi yazılım dillerinden yardım alabilirsiniz. Bazı Slider modelleri framework olarak yayınlanır. Bir site tasarımcısı ya da geliştiricisi bu framework kütüphanelerini indirdikten sonra kendi kullanacakları sitenin amacına ve içeriğine göre yapılandırır, düzenler ve istediği gibi bir Slider’a sahip olabilir. Slider yapımı görüldüğü kadar basit bir şey değildir. Slider’ı oluşturabilmek için programlama dilleri bilmek gerekiyor. Bir programlama dili bilmiyorsanız ve programlama dilini de kısa sürede öğrenmenin mümkün olmadığını düşündüğümüz zaman, Slider oluşturmak için bir geliştirici ile anlaşmanız çok daha mantıklı olacaktır. Geliştiriciler ile istediğiniz şekilde bir Slider için anlaşma yapabilirsiniz ve sitenize ekleyebilirsiniz.

Slider Tasarımı İçin Bazı Fonksiyonlar

Slider tasarımı yapmayı düşünüyorsanız sizin için bazı fonksiyon belirledik;