fbpx

Fotoğraf Becerileri: Nedir, İpuçları ve Örnekler

Düşük kalitedeki fotoğraflar kimsenin tercihi değildir, herkes yüksek kalitede fotoğraflar ister. Bu nedenle fotoğrafçılık becerileri, bir fotoğrafçıda olmazsa olmaz ve aranılan en önemli becerilerden birisidir. Bir fotoğrafçı adayının oldukça güçlü bir fotoğrafçılık becerisi var ise, diğer rollerinin dışında da değerli birkaç ürünü müşterilerine sunabilirler. Çeşitli fotoğrafçılık becerisi ve türleri bir fotoğrafçıda işe alım olasılığını artıracaktır.
Bu yazıda, fotoğrafçıların ortak sorumluluklarının ne ya da neler olduğunu, fotoğrafçılık beceri örneği, fotoğrafçılık becerilerini geliştirme ve işverenler için fotoğrafçılık becerilerini vurgulamaya dair rehberlik, tartışma ve araştırmalarımızı paylaşacağız.

Fotoğrafçıların ortak sorumlulukları

Tüm fotoğrafçıların ortak sorumluluklarını aşağıda listeledik;

Günümüzde fotoğrafçılar (çoğu fotoğrafçı denebilir) dijital fotoğraf makinesi kullanmakta, ancak bazı fotoğrafçılar ise filmli fotoğraf makineleri kullanmaktadır. İki fotoğraf makinesini kullanan ve kullanmayı tercih eden fotoğrafçılar da elbette ki var. Eğer bir fotoğrafçı fotoğraf çekimini dijital bir fotoğraf makinesi ile yaptığında daha sonradan bu fotoğrafı düzenleme, kırpma, değiştirme ya da geliştirme işlemlerini yapmak için bir bilgisayara aktarabilmektedir.

Bazı fotoğrafçılar drone kullanarak görüntüleri kaydeder ve hizmetler listenize drone çekimlerini de eklerler. Bu tip hava araçlar ile olayları, manzaraları ve binaları çekebilmeniz için kameralar ile donatılmıştır.

Fotoğrafçıların çekim yaptığı yerler

Fotoğrafçılık becerileri, yüksek kalitede fotoğraf çekimleri yapmak için ihtiyacınız olan becerileri ifade etmektedir. Fotoğrafçılık beceriler, eşi benzeri görülmemiş fotoğraflar çekmek için ihtiyacınız olan yaratıcılık becerileri, bunun beraberinde kamera ekipmanlarını kullanabilmek ve fotoğraf çekimini gerçekleştirdikten sonra fotoğrafları düzenlemek ya da geliştirmek için gereken birkaç beceriler barındırır.

Profesyonel kalitede fotoğraflara olan talep gün geçtikte artmaktadır. Aynı zamanda fotoğrafçılık becerileri büyük şirketler tarafından da gün geçtikte değerlenmektedir.

Fotoğrafçılık Becerilerine Örnekler

Pek çok fotoğrafçı ya da kişi online dersler alarak becerilerini geliştirir ve becerilerini geliştirmek için onlarca pratik yapar. Aslında, en iyi fotoğrafçıların bile çoğunluğu kendi kendine olağanüstü fotoğraf çekimlerini öğrendi. Fotoğrafçılık becerilerinden bazıları şunlardır:

Kompozisyon

Bu beceri ile fotoğrafçılar kamera çerçevesinin içerisinde neyin kaliteli görüneceğini ve nedeneni düşünmeyi öğrenmektedir. Desen, şekil, renk, denge ve biçimlendirme düşünün. Bir fotoğrafçı olarak öğrenilmesinin oldukça önemli olduğu bazı noktalar vardır. Bir fotoğrafçı için kompozisyon kişisel tercihler ve yaratıcılıklardan önemli ölçüde etkilenmektedir.

Donanım

Fotoğrafçılar, aydınlatmalar, kamera, ekipmanlar, tripodlar, lensler ve dronelar gibi fiziksel donanım araçları kullanılmaktadır. Bu ekipmanların bir kısmı, yetecek miktarda deneyime sahip olana kadar oldukça kafa karıştırabilecek bir yapıdadır. Bir adet kamera kullanımını seçseler dahi, en fazla seçenek barındıran ve en fazla kontrole sahiplik etmek açısından manuel ayarlamaların nasıl kullanılacağını öğrenmelilerdir.

Programlar

Günümüz çağında fotoğrafçılar öncelik olarak dijital fotoğraf makinelerine güvenirler. Fotoğrafçılık becerileri güçlü birinin, fotoğraf çekiminin bittiği anda fotoğrafları değiştirmek, düzenlemek ya da geliştirmek için programları kullanmayı bilmesinde çok büyük faydalar vardır.