fbpx

En Başarılı Kurumsal Web Sitelerin Ortak Noktası Nedir

Yaptığınız işlerde başarılı olmak istiyorsanız, her ne sektörde olursanız olun aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç şey var. Bunlardan birisi de harika bir kurumsal web sitesi.
İster yeni başlamış isterse de uzun zamandır var olan bir işletme olun. Bütün işletmelerin olduğu gibi sizin de kurumsal web sitenizin her zaman sahip olması gereken on önemli nokta:

Kurumsal web sitesi içeriğinin ve amacının ne olduğunu bilmeniz yeterli kalmıyor, işletmenize çalışan ve işletmenize aşina olmayan bütün herkesin bunu bilmesi gerekiyor. Bir ziyaretçi mobil uyumlu kurumsal web sitesine giriş yaptığında iki maddenin netlik kazanması gerekmektedir; sizin ne iş yaptığınız ve ziyaretçinin de ne yapacağını istediğinizdir.

Söz konusu bu iş olduğu zaman, amaçları ve web site ziyaretçisinin ne yapması gerektiği (sipariş oluşturmak, bilgi edinmek), ana sayfaya gelindiğinde ilk görülen şeyler. Kafanızın karışmasını gerektirecek bir durum yok, kurumsal mobil uyumlu web sitesi ile istenilen şey bu mu?

Web adresinizi ararken tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Ziyaretçiler tarafından web siten ve işletmen kolayca bulunsun istiyorsun. Bunun için işletmenin adını içeren bir web adresi oluştur ya da işletme adındaki diğer alternatiflere göz at, böylelikle ziyaretçiler kısa sürede web sitenize ve işletmenize ulaşabilir.

Küçük işletmeler (bazıları) markalaşmayı ikinci plana atar, markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu bilmezler ve markalaşma önemini küçümserler. Kullandığınız alan adından (kurumsal web adresi) web sitenizde kullanılan renklere kadar her şey işletmenizi temsil eder ve bundan dolayı yapacağınız seçimler işletmenizle uyumlu olan iyi seçimler yapmalısınız. Yapılan bu seçimler ile insanların akıllarında kalmayı ve sizleri iyice tanımlamasına yardım olmaktadır. İşlerinizde başarılı olmayı istiyorsanız bütün olay budur.

İşletmenizde kullanacağınız logo da profesyonel kişiler tarafından profesyonelce hazırlanmalıdır. Sitenizde kullanılan renkler, yazı fontları ve görseller markanızı tamamıyla yansıtmalıdır.

Konu kurumsal web site tasarımı için bir ara yüz olduğunda birden fazla seçenek bulunur. Açılır menülü bir ara yüz, kayırmalı ara yüz bunun gibi pek çok seçenek vardır. Asıl önemli olan ara yüzünüzün basit ve kullanışlı olmasıdır. Web sitenize gelen ziyaretçiler aradığını zorlanmadan bulmalı ve yapacağı işlemleri basit bir şekilde hızla yapabilmesidir. Kurumsal web site haritası hem tasarım hem de sayfaların basit olması yolunda çizmelisiniz.

Web sitenizde iletişim bilgilerinizi bulundurmazsanız müşterilerin sizlerle iletişim hâlinde olmasını beklemeyin. Müşteri potansiyeli olan ziyaretçileri sırf iletişim bilgileriniz bulunmuyor diye kaybetmeniz oldukça güçlüdür. İletişim bilgilerinize web sitenizde yer vermelisiniz, web site ziyaretçilerinizin sizinle iletişim hâlinde kalmasının önemi oldukça fazladır. İletişim bilgileriniz için Telefon, e-posta ve adres birer iyi seçenektir.

Web site ziyaretçilerinize vereceğiniz mesajlar ziyaretçileriniz bir sonraki adımını atmasına teşvik etmelidir. Web site ziyaretçisine ne yapacağını, nasıl yapacağını söylemeniz ya da göstermeniz gerekir.

Başka bir mesaj türü örneği ise, bir yazılım web sitesinde “Bugün bizimle iş birliği yaparak işlerinizi oldukça basitleştirin” gibi harekete geçirici ve teşvik edici mesajlar gönderin.

Mobil uyumlu kurumsal web sitesi ziyaretçilerin sayısı ne kadar bilgisayardan erişimli olsa da, bir o kadar da mobil cihazlar ile gelen ziyaretçiler vardır. Web sitenizi mobil uyumlu hâle getirerek mobil ziyaretçilere de fazlasıyla iyi bir deneyim yaşatmalısınız. Responsive web sitesi adı altında olan bir kurumsal web sitesi responsive (mobil uyumlu) değilse mobil cihazdan gelen ziyaretçiler anında geri çıkacaktır. Bu da girdi çıktı oranını artırarak arama motorlarında alt sıralara düşmenize neden olmaktadır, ayrıca birer birer müşteri kaybetmenize sebep olur. Web sitenizden çıkan bu ziyaretçi muhtemelen bir daha asla geri gelmeyecektir. Çünkü mobil ziyaretçiye iyi bir deneyim sunamadın.

Web tasarım ajansınızın duyarlı web siteleri oluşturduğundan emin olmak istersiniz. Duyarlı web tasarımı, sitenizin bir bilgisayar, tablet veya telefon olsun, herhangi bir cihazda iyi görüneceği ve performans göstereceği anlamına gelir.